Main Menu
Avaleht
Uudistepäevik
Meie talu lugu
Kihnu maalambad
Lammas eile ja täna
Kihnu käsitööst
Müügis
Lambavill
Lambanaha ehitus
Lambarasv
Sarved ja luud
Lambapiim ja juust
Lambaliha retsepte
Kihnukad meedias
Pildigalerii
Kontakt
Otsing


Tõstamaa vald
Kihnu vald
Sangaste Villaveski
Kihnu maalambakasvatajate selts
Eesti Rahva Muuseum
Eesti Vabaõhumuuseum
SA Kihnu Kultuuriruum
Kihnu Kultuuri Instituut
 

   
Lambad müüa:

Karja-aru talu Kihnu maalambad 2009 sügisel Kihnu maalammas oma väiksema kasvu ja vastupidavuse poolest sobib väga hästi ka alustavale lambapidajale ja teda on praktiline kasvatada ka tagasihoidlikuma suurusega talus. Kihnu maalammas on põline eestimaine tõug,  mis on aastatuhandete jooksul meie kliimavööndis arenenud ja välja kujunenud ning siinsete karmide ilmastikuoludega kohanenud. Ta on elutingimuste suhtes vähenõudlik (ka talvel sobib vabapidamine) ja hooldab igasugust karjamaad, on hea sööda kasutaja.

Ta on pisemat kasvu aga sitke ja tugev, haigustele vastupidav, kergelt poegiv, viljakas, varaküps, igati meeldiv ja sotsiaalne loom. Kihnu maalamba kasvatamisel ei pea tegema nii suuri kulutusi sööda osas kui lihalammaste puhul (Kihnu maalammast ei aretata liha- ega villajõudluse nimel, neid ei nuumata lihakeha suurendamiseks silo, rapsi ega muu üleliigsega. Nuumamisega ja ülesöötmisega võib hoopis kahju teha ning maalamba kergelt teise ilma saata. Ta toitub suvel vaid karjamaa rohust, talvel heinast ja Utt Panda 9. okt. 2010lisasöögina viljateradest. Samuti peab olema tagatud alati puhta vee olemasolu (mere ääres piisab mereveest) ja lamba eluks vajalik mineraalikogus, mis valmiskaussidena müügis. Kihnu maalammas on karjamaal visuaalselt kena vaatepilt - kahte ühesuguse villaku ja välimusega lammast praktiliselt ei esine, nad on kõik eri tooni, isikupärased, jääradel ja ka uttedel esinevad sarved - pilkupüüdvad, iseliikuvad loodusvärvides maastikukujunduselemendid.

Kihnu maalamba kasutusvõimalused on väga mitmekülgsed, mis on ühetüübiliste lammaste suhtes kindlasti eelis, eriti väiksema karja pidajal. Olles hoolas ja töökas maastikuhooldaja, annab ta samas nii pehmet käsitöövilla, kui ka imeilusaid karusnahku. Kuulus Kihnu käsitöötraditsioon põhineb just Kihnu saare algupärastel, mitmevärvilistel kahekihilise villaga maalammastel. Tänaseni armastavad Kihnu memmed kududa oma lammaste villast käsitööd ning ka mandri inimesed on õppinud seda villa väärtustama.
Kihnu maalamba liha on väherasvane ja hõrgu maitsega, millel puudub "kasuka maitse" (eeldusel, et lihaks kasutatakse kuni 1-1,5 aastaseid lambaid (oinaid), vanema lamba liha on samuti maitsev, kui teda näiteks suitsetada. Kihnu saarel kasutatakse siiani suitsuliha tegemisel just vanemat lammast, et saada õige mekk. Lisaks sellele annavad kihnukad ka vägevaid trofeesid, sarvedest saab valmistada palju põnevat.
Kihnu maalammas on globaalselt täiesti unikaalne loom, teda esineb vaid Eestis. Eelistame maalammast välismaalt sissetoodud ja ülearetatud tootmistõugudele. Kihnu maalammas, kelle juured on väga sügavalt Eestimaas kinni, on meie kohalikes tingimustes aastatuhandete jooksul tugevaks ja vastupidavaks loomaks kujunenud, tema aborigeensed omadused on säilinud ja seda tänu looduslikule valikule, mitte tänu inimese sekkumisele e. aretamisele (kus pööratakse rõhku looma teatud omaduste kunstlikule parandamisele liha-, villa-, nahajõudluse suunal). Kihnu maalamba oluline omadus on algupärasus, aborigeensus, mille juured on sügavalt eestimaised.

Lambad õunu maiustamas 14.08.2010Kihnu maalammas on väljasuremisohus põline tõug, neid säilitades hoiame alles ka killukese Eesti rikkalikust ajaloost ja kultuuripärandist. Seejuures unustamata, et Kihnu maalammas (nagu iga teine lammas), on eelkõige põllumajandusloom, kelle ülesandeks on ajast aega olnud katta ja toita inimest. Jüripäev annab lammas kuue, mihklipäev kasuka; Igal oinal on oma mihklipäev - ütlevad juba meie vanasõnad. Kihnu maalamba aborigeensed omadused säilivad kõige paremini, kui nad saavad looduse poolt määratud ülesandeid täita. Et väärt omadused ei kaoks, on neid mõistlik pidada mitte ainult lemmikloomana vaid ka praktilist kasu silmas pidades. Lambale meeldib väga olla lammas.

Meie talus peetav kihnu maalammaste säilituskari paljuneb igal talvel või kevadel (vahel ka sügisel) ning kuna pidamistingimused ei luba karja väga suureks kasvatada, siis osa armastatud loomadest pakume müügiks:
Lammastel on tehtud maedi visna uuring ning kari on taudivaba.
Kahenädalased jäärad Aadi ja Ats ning utetall Oaõis (ees). Okt. 2010Tallesid müüme alates 4-5. elukuust kui neid võib juba emast võõrutada. Müüme ka nooremaid koos emaga. Paaritamisel kasutame vaid geeniuuringutega tõestatud ja vanast sugupuust põlvnevat Kihnu maalamba jäära, keda vahetame igal aastal. Kõik lambad on nummerdatud, PRIA-s arvel ning enne loovutamist saanud välisparasiitide ja siseparasiitide vastase tõrjekuuri (vast. Ecofleece või Coopersect spot-on ja Albendazol). Loomad on regulaarselt veterinaari kontrolli all, stressivabad, heas konditsioonis, korralikus toitumuses ning aastaringsel vabapidamisel. Pügamine toimub kaks korda aastas - kevadel ja sügisel. Suvel nad jooksevad mere ääres, metsades ja looduslikel heinamaadel, talvel toituvad mahedast puisniidu- ja põlluheinast, lisaks saavad kord päevas viljaterasid (kaer, oder, veidi nisu) ning mineraalikauss on alati ees. Tegeleme oma lammastega palju, seetõttu nad ei pelga inimesi ja on harjunud meie suurte koertega. Uues kodus peaks koerad alguses eraldama, et vältida ootamatusi. Transpordi korraldame tavaliselt ise, sõit on tehtud lammastele mugavaks ning võimalikult  pingevabaks. Lambaid saab tulla vaatama, kui on eelnevalt maili või telefoni teel sobiv aeg kokku lepitud. Lammaste rendi tingimused erinevad olenevalt asukohast, lammaste arvust, pidamistingimustest jpm., detailid lepitakse osapoolte vahel kokku.
7-kuune jäär Vipper 20. okt. 2010 
NB! Lambapidamist saab alustada mitte vähem kui kolme lambaga kuna lammas on karjaloom ning 3 lammast on tema jaoks juba kari. 

Geneetilised uuringud läbinud või nende põlvnemisjärgseid Kihnu maalambaid soovime meeleldi müüa karjadesse, kus vastava looma pidamisel järgitakse põlise tõu säilitamise reegleid - tõujäärade professionaalne valik ja vahetus, suguluspaarituse vältimine, põlvnemisandmete pidamine, eri maalambatõgudega mitte segamine jm. See tähendab, et puhast kihnu maalamba utte on soovitav paaritada vaid puhta kihnu maalamba jääraga. Kihnu maalamba jääraga saab aga parandada ka teisi tõuge, andes neile edasi maalamba aborigeenseid ja vastupidavaid omadusi.   
Kaheaastane puhtavereline Kihnu maalamba jäär Tukk Tukson Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna vanemteadur Urmas Saarma soovitab ajakirjas Eesti Loodus Okt. 2009 ilmunud artiklis:
KIHNU maalamba rühm on eesti maalamba rühmadest kõige arvukam ja geneetiliselt mitmekesisem. Kihnu rühma lambaid tuleks kaitsta ja majandada teistest Eesti maalammastest lahus. 
Kihnu populatsioon on geneetilise analüüsi järgi kõige paremini eristuv. Geeniuuringutega seotud ekspeditsioonidel tegid teadlased ka välimiku morfoloogilisi mõõtmisi ning analüüsid näitavad, et ka välimiku tunnuste järgi eristub Kihnu populatsioon statistiliselt samuti väga selgelt nii kultuurtõu-maalamba ristanditest kui ka kultuurtõugudest.
Kuigi Kihnu maalammas ei ole veel ametlikult tunnustatud kui ohustatud põlistõug, on see loodetavalt vaid aja küsimus, põhjalik töö selle nimel on käinud aastaid. Oleme ka oma karjas arvestanud vastavaid nõudeid. Eesti kohaliku, ohustatud põlise tõu säilitamine võimaldab tagada meie kultuuripärandi ning geneetilise mitmekesisuse säilimise ja püsimajäämise ka tulevastele põlvedele.
Täpsemat infot
Kihnu maalamba kohta leiad sellelt lingilt.


1-kuused kaksikud Aadi ja Ats okt. 2010

Kõik müüki tulevad lambad ei jõua siia nimekirja ning täpsustamiseks, põlvnemisandmete või ostusoovi korral võta ühendust Ingaga  E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud   Tel. 53363948. Kuidas talled kasvavad, saab jooksvalt vaadata Pildigaleriist ning uudistepäevikusse lisan uuemat infot. Kihnu maalamba kohta saab lugeda siit. 
 
NB! Kõik lambad on hetkel müüdud. 
 
© 2013 Lambawärk