Main Menu
Avaleht
Uudistepäevik
Meie talu lugu
Kihnu maalambad
Lammas eile ja täna
Kihnu käsitööst
Müügis
Lambavill
Lambanaha ehitus
Lambarasv
Sarved ja luud
Lambapiim ja juust
Lambaliha retsepte
Kihnukad meedias
Pildigalerii
Kontakt
Otsing


Tõstamaa vald
Kihnu vald
Sangaste Villaveski
Kihnu maalambakasvatajate selts
Eesti Rahva Muuseum
Eesti Vabaõhumuuseum
SA Kihnu Kultuuriruum
Kihnu Kultuuri Instituut
 

   
Lambanaha hooldus Trüki

Lambanaha hooldusest annab päris hea ülevaate allolev 4. jaanuaril 2008 ilmunud Naistelehe artikkel, mille leidsin aadressilt www.naisteleht.ee . Vajadusel leiad toodete all müügisolevad lambanaha ja villa pesuained. Siin eelpoolmainitud artikkel:

Lambad pole iial mustad. Aga nahad?
Mõnus on jaheda ilmaga lambanahal istuda ja tunda, kuidas villast õhkuv soojus kontidesse pugenud külma minema peletab. Kuidas aga hoida heledakarvalist nahka ilusana?

Erinevalt paljudest teistest nahkadest, mis riputatakse kaunistuseks seinale või laotatakse põrandale, soetatakse lambanahk koju pigem selle praktilist väärtust silmas pidades. Sooja andvat lambanahka kasutatakse kelgukattena, lapsevankris, istumisalusena diivanil ja põrandal, kehakatete ja jalatsite valmistamisel ning voodimadratsi ja tekina. Inimesed hindavad ka naha naturaalsust ja tervistavaid omadusi – lambanahk pidavat leevendama liigese- ja lihasevaevusi.

Parkimine on võti
Lambaid kasvatava Sireli talu perepoeg Nils-Naatan Kaivo selgitab, et lamba nahal on üks väga hea omadus – see on mustust hülgav. «Lambad ei näe ju kunagi mustad välja,» naljatab ta. «Valged lambad on ikka valged.» Paraku satub põrandal või istumise all ilutsevale nahale ikka mõni plekk ja kuna selle karvkate enam ei uuene, määrdub see pika kasutuse järel tahes-tahtmata. Kaivo kinnitab, et õigesti hooldatud lambanahk püsib nägus pikka aega. Aga selle eeldus on õige parkimine. «Lambanahka ostes tuleb müüjalt uurida, kus ja kuidas on nahk pargitud ja kas see kannatab nii märga kui kuiva hooldust,» selgitab mees.

Kuivhooldus tähendab tuulutamist ja kloppimist – see on vajalik, et lambanaha karvade vahelt tolm ja mustus välja saada. Pulstumise vastu aitab harjamine lemmiklooma kammiga ja villa silumine sobiva kraasiga. Kaivo on kuulnud, et vanasti puhastati lambanahku ka kuuma tärklisega. «Tärklis hõõruti karvade sisse, see võttis mustuse endasse ja siis nahka kloppides saadi kõik üleliigne karvadest kätte,» räägib ta. «Ise pole ma seda proovinud, kuid kardan, et tärklis ei tule niisama lihtsalt pika karva seest välja.»

Soe villane lambanahk talub vintsutusi hästi
Kui lambanahk on tõesti väga määrdunud, võib seda ka pesta, kuid vee temperatuur peab sel puhul olema vaid 30–40 kraadi ja pesuvahend ei tohi liialt vahutada. «Kindlasti ei tohi kasutada pesupulbreid,» hoiatab Kaivo. Sobivaimad on kodumaine villašampoon ja pesuseep. Lambanahka võib pesta isegi pesumasinas, kuid tuleb valida lühem, villaste rõivaste pesuks sobiv programm. Suurema vee kättesaamiseks võib nahka kergelt tsentrifuugida. Kui nahk on kokku tõmmanud, tuleb seda pärast pesu venitada ja pisut mudida, et nahk ei kõveneks.

Mis on allergiavaba nahk?
Allergiavabad lambanahad on Nils-Naatan Kaivo ütlust mööda pargitud ainetega, mis ei tohiks inimestel allergiat tekitada. Reeglina ei sisalda need kroomi- ega alumiiniumiühendeid, mida leidub tavapärasel viisil pargitud nahkades. Allergiavabad nahad on pargitud orgaaniliste parkainetega, mis aga muudavad villa värvi kergelt kollakaks.

Kuidas lambanahka hooldada?

 • Tuuluta ja klopi nahka aeg-ajalt, et karvade vahele kogunenud mustus ja tolm välja saada.
 • Lühemakarvalist nahka puhasta tolmuimejaga, kuid seadista see väiksemale võimsusele.
 • Kammi pulstuma kippuvat nahka lemmiklooma kammi või muu hõredama harjaga.
 • Pealmise kihi saad kraasiga ettevaatlikult siledaks harjata. Ära kraasi sügavalt!
 • Vanarahvatarkus õpetab: puista karvade vahele kuuma tärklist ja klopi see mõne aja pärast välja.
 • Plekid saab nahalt maha sobiva pesuvahendiga, näiteks mõne vaibapuhastusvahendiga.
 • Nahka võib käsitsi pesta 30–40kraadises vees tavalise pesuseebiga.
 • Pärast pleki eemaldamist või käsitsi pesemist tuleb nahk hoolikalt loputada.
 • Nahka võib pesta pesumasinas 30–40 kraadi juures, kasutades lühiajalist villapesu programmi.
 • Kuivama pandud pestud nahka tuleb aeg-ajalt venitada ja pehmemaks mudida.
 • Kui sa ei julge või ei viitsi ise naha puhastamisega jännata, vii see keemilisse puhastusse.

  Allikas: www.naisteleht.ee
 
© 2013 Lambawärk